Fotoseina "Ülikooli näod" avamine

Klipi teostus: UTTV 27.11.2014 14179 vaatamist


Täna avati rahvusülikooli 95. aastapäeva puhul Tartus von Bocki maja otsaseinal fotonäitus „Ülikooli näod“. Näitusel peegeldavad ülikooli nägu 43 teenekat, tudengite hulgas armastatud ning ühiskonnas aktiivset ja tuntud Tartu ülikooli õppejõudu, professorit ja teadlast.

Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm ütles oma tervituses, et tänase näituse avamisega saab väljavahetatud 2007. aastal ülespandud näitus, mis esmalt pidi jääma seinale vaid aastaks. Tänaseks on möödunud aga juba seitse aastat. „Siin, von Bocki maja seinal peaks kõigile vaatajatele olema näha kaks taotlust. Esiteks, on siin mitmed Tartu ülikooli nooremad õppejõud ja professorid ning teiseks, soovime me selle valikuga tõsta esile ka ülikoolis töötavaid daame,“ ütles Kalm, viidates, et vabad aknakohad võiksid olla motivaatoriks, et ülikooli tuleb veel enam juurde juhtivaid naisõppejõude, mis tagaks soolist tasakaalu.

Tartu ülikooli Narva kolledži direktor, näituseseinale jäädvustatud Katri Raik õnnitles kõiki kohalolijaid alma mater'i 95. sünnipäeva puhul ning ütles, et alma mater on meie kõigi nägu ning rääkis, et igaühel meist on oma parim ülikool. „Minu parim ülikool on selline, kus üliõpilased juhivad õppejõude. Ma arvan, et üliõpilased peavad olema nõudlikud, õppima sellisel õppekaval, kus nad teavad, et neil on hea tulevik ja me peame neid õpetama sellisel viisil, nagu me tahame, et meid õpetatakse. Ma soovin nii teie kui ka enda ülikooli ideele kõrget ja stabiilset lendu,“ ütles Raik.

Tartu linnapea Urmas Klaas tegi Tartu linna üht kõige huvitavamat otsaseina vaadates järgmise tähelepaneku: „Tartu ülikooli professorid on hakanud rohkem naeratama. Küllap see räägib sellest, et akadeemiline pere tunneb ennast nii ülikoolis kui ka linnas hästi.“ Klaas lisas, et aken on väga huvitav sümbol: keegi on raiunud akent Euroopasse; keegi avab akna, et sealt tuleks sisse värsket õhku; keegi tuleb aknale, et lehvitada rahvale. „Ma soovin, et Tartu ülikooli aknad ja Tartu aknad oleksid alati avatud värsketele ideedele, ütleme läbi akende maailmale „me oleme siin“ ja tulge meile külla. Hoidkem aknad lahti ja olgu neid aknaid palju,“ rõhutas linnapea.

Avatud näitus „Ülikooli näod“ on uus versioon 2007. aastal fotograaf Alar Madissoni poolt koostatud fotonäitusest „Aknal III”. Näituse „Ülikooli näod“ autorid on Tartu ülikooli arvutigraafik-kunstnik Maarja Roosi ning fotograaf Andres Tennus.

Isikud valiti fotodele nelja valdkonna – humaniora, socialia, realia et naturalia ja medicina – akadeemilise personali hulgast.

Tartu ülikool on alates 1919. aastast esimene eestikeelne kõrgkool. 2014. aasta detsembris tähistatakse Tartu ülikoolis rahvusülikooli 95. aastapäeva.


Lisainfo veebis: http://www.ut.ee/et/rahvusulikool95